Archiv Ladislava Hejdánka | Kartotéka

Zde najdete digitalizovanou podobu Hejdánkovy originální kartotéky. Její celkový objem čítá mnoho tisíc lístků. Zveřejňujeme je po částech, jak je zvládáme zpracovávat. V tuto chvíli máme zpracované to, co prof. Hejdánek sám vypracoval elektronicky. Zbývá ovšem mnoho práce na papírových kartičkách. Kromě Hejdánkových výpisků z četby obsahuje kartotéka také jeho vlastní myšlenkovou práci z posledních let, kterou nejde dohledat jinde.


Cavendish, Henry Georges

Cuvier (1810)
Cavendish se tak izoloval, že si současný vědecký vývoj neuvědomoval. Vynikající francouzský zoolog Georges Cuvier ve své oslavné řeči nad zemřelým Cavendishem řekl: „Jeho chování a skromný tón jeho spisů mu poskytly tu ojedinělou poctu, že nikdy nebyl rušen ani závistí, ani kritikou.“
(ex: Patologická skromnost Henryho Cavendishe, in: Týdeník ROZHLAS, 7.-13.2.2005, str. 7 – podepsáno (bi) .)
[Henry Cavendish, 1731-1810]
vznik lístku: únor 2005

Aforismy

Emanuel Rádl (1918)
Typické spisy romanticko-vědecké, jako spisy Schellingovy, Okenovy, Steffensovy, naturfilosofické úvahy Novalisovy, jsou psány v aforismech. Novalisovy aforismy jsou zcela nesouvislé; filosofie, /198/ věda, poesie, náboženství se tam bez pořádku míchají; spisy Okenovy a Steffensovy aspoň formálně souvisí vnější formou, ale vnitřní strukturou jsou také myšleny aforisticky. Některé aforismy jsou duchaplné, jiné nejasné, jiné prázdné, jiné směšné; jejich účelem není povědíti pravdu, nýbrž spíše podrážditi fantasii nějakou neočekávaností a výstředností. Dnes působí dojmem ubohým.
(0244, Romantická věda, Praha 1918, str. 197.)
vznik lístku: prosinec 2002