Archiv Ladislava Hejdánka | Kartotéka

Zde najdete digitalizovanou podobu Hejdánkovy originální kartotéky. Její celkový objem čítá mnoho tisíc lístků. Zveřejňujeme je po částech, jak je zvládáme zpracovávat. V tuto chvíli máme zpracované to, co prof. Hejdánek sám vypracoval elektronicky. Zbývá ovšem mnoho práce na papírových kartičkách. Kromě Hejdánkových výpisků z četby obsahuje kartotéka také jeho vlastní myšlenkovou práci z posledních let, kterou nejde dohledat jinde.


<<  <   1 / 4   >    >>
záznamů: 19

Zákony – jejich „vývoj“

Jiří Bičák (2008)
Vznikly základní fyzikální zákony, které řídí chod vesmíru dnes, až okamžikem velkého třesku? Jsou tedy závislé na prostoru a čase a vznikly spolu s ním? A mají obecnou platnost pro celý vesmír, nebo mohou v různých částech našeho vesmíru platit jiné zákony?
John Archibald Wheeler, Einsteinův nástupce v Princetonu, kdysi prohlásil, že existuje jediný zákon – totiž zákon, že neexistuje žádný zákon. Možná se fyzikální zákony vyvíjejí, možná procházejí mutacemi jako Darwinovy živočišné druhy.
Wheeler při formulaci této myšlenky vychází především z nedeterminismu v kvantové teorii. Třeba jsou zákony jen výsledkem průměrování fundamentálního chaosu. Zdá se mi to jako těžko vyvratitelný, a proto nevědecký pohled. Žádná dostatečně určitá a schopná předpověď koncepce vycházející z tohpoto pohledu neexistuje. Nedávno se k těmto Wheelerovým „myšlenkám pro myšlenky“ vrátil Paul Davies (teoretický fyzik, kosmolog, astrobiolog a popularizátor – pozn. J.O.), ředitel nového ústavu Beyond na univerzitě v Arizoně (viz New Scientist, 30. Června 2007).
(Jednotný obraz vesmíru je úctyhodná vize, in: Národní 3, č. 3, 2008, str. 7.)
vznik lístku: září 2008

Mrtví

Elias Canetti (1967)
Nedokázal bych už vyjmenovat všechny své mrtvé. Kdybych se o to pokusil, polovinu z nich bych zapomněl. Je jich tolik, jsou všude, rioztrousil jsem mrtvé po celém světě. Proto je celý svět mou vlastí. Není snad země, kterou bych ještě musel získávat, obstarali t za mne mrtví.
(Tajné srdce hodin, Odeon, Praha 1989, str. 46.)
vznik lístku: duben 2004

Freud, S.

Elias Canetti (1967)
Freudův pud smrti je potomek starých a ponurých filosofických učení, ale ještě nebezpečnější než ona, protože se odívá do biologických termínů, před kterými má moderní doba úctu. Tato psychologie, která není filosofií, žije z jejího nejhoršího dědictví.
(Tajné srdce hodin, Odeon, Praha 1989, str. 44.)
vznik lístku: duben 2004

Spisovatel

Elias Canetti (1967)
Každá zbabělost, každá zdrženlivost je pro spisovatele hříchem. Jeho smělost tkví v tom, že říká věci. Musí je říkat, přestože za ně nese odpovědnost.
(Tajné srdce hodin, Odeon, Praha 1989, str. 44.)
vznik lístku: duben 2004

Otázky a pravda | Pravda a tázání | Tázání a pravda

Elias Canetti (1967)
Veřejnost zbavuje člověka upřímnosti. Je ještě možná veřejná pravda?
Jejím první předpokladem by bylo, že na otázky nebudeme jen odpovídat, ale sami si je i klást. Cizí otázky deformují, přizpůsobujeme se jim, smiřujeme se se slovy a pojmy, kterým bychom se měli za každou cenu vyhýbat.
Člověk by měl používat jen slov, která naplnil novým smyslem.
(Tajné srdce hodin, Odeon, Praha 1989, str. 45.)
vznik lístku: duben 2004