Archiv Ladislava Hejdánka | Kartotéka

Zde najdete digitalizovanou podobu Hejdánkovy originální kartotéky. Její celkový objem čítá mnoho tisíc lístků. Zveřejňujeme je po částech, jak je zvládáme zpracovávat. V tuto chvíli máme zpracované to, co prof. Hejdánek sám vypracoval elektronicky. Zbývá ovšem mnoho práce na papírových kartičkách. Kromě Hejdánkových výpisků z četby obsahuje kartotéka také jeho vlastní myšlenkovou práci z posledních let, kterou nejde dohledat jinde.


Křesťanství a helenizace

John Locke (1632-1704)
… „Spisovatelé a zápasníci o náboženství je naplňují finesami a vyšperkovávají pojmy, z nichž dělají pak nutnou a základní jeho část; jako by pak nebylo jiné cesty do církve než skrze akademii nebo lyceum. Ale většina lidí nemá kdy pro učenost a logiku ani pro příliš jemné distinkce scholastické. Potřebují však praktického vedení, pro které najdou prosté poučení v Novém zákoně od Ježíše a apoštolů, sboru to mužů, složeného z největší části z nevědomých, ale produševnělých rybářů.“
(podle E. Rádla, Dějiny filosofie II, Praha 1933, str. 131, citace na str. 138 ex: Franz Oppenheimer, System der Soziologie, 1926, II, 53.)
vznik lístku: říjen 2005

Emigrace vnitřní

Oliver Hassencamp (1962)
… Tady si je každý jist oboustrannou diskrétností, protože nic nespojuje tolik jako společné špatné svědomí.
Že lidé tohoto druhu musí nenávidět muže z hnutí odporu, to se rozumí samo sebou. Většina ho odmítá. Ne proto, že by byli ještě dnes nacisté – v tomto směru se na nás dívá cizina špatně – ale proto, že může předložit bílý dotazník, zatímco čtyři pětiny národa prošly mlýnským kolem vyřčených ortelů. Vnější odpor uráží všechny, kdo se rádi nazývají vnitřními emigranty.
(3873, Právo na druhého, přel. Věra Poppová, Nakl. polit.literatury, Praha 1965, str. 276.)
vznik lístku: říjen 2003