Archiv Ladislava Hejdánka | Kartotéka

Zde najdete digitalizovanou podobu Hejdánkovy originální kartotéky. Její celkový objem čítá mnoho tisíc lístků. Zveřejňujeme je po částech, jak je zvládáme zpracovávat. V tuto chvíli máme zpracované to, co prof. Hejdánek sám vypracoval elektronicky. Zbývá ovšem mnoho práce na papírových kartičkách. Kromě Hejdánkových výpisků z četby obsahuje kartotéka také jeho vlastní myšlenkovou práci z posledních let, kterou nejde dohledat jinde.


Křesťanství a helenizace

John Locke (1632-1704)
… „Spisovatelé a zápasníci o náboženství je naplňují finesami a vyšperkovávají pojmy, z nichž dělají pak nutnou a základní jeho část; jako by pak nebylo jiné cesty do církve než skrze akademii nebo lyceum. Ale většina lidí nemá kdy pro učenost a logiku ani pro příliš jemné distinkce scholastické. Potřebují však praktického vedení, pro které najdou prosté poučení v Novém zákoně od Ježíše a apoštolů, sboru to mužů, složeného z největší části z nevědomých, ale produševnělých rybářů.“
(podle E. Rádla, Dějiny filosofie II, Praha 1933, str. 131, citace na str. 138 ex: Franz Oppenheimer, System der Soziologie, 1926, II, 53.)
vznik lístku: říjen 2005

Pascal - jeho „Myšlenky“

Antonín Uhlíř (1937)
Myšlenky, které zbyly z nedopsaného díla Pascalova, jsou pouhé úryvky, načrtnuté v okamžicích úlevy z nedobytné a přibývající choroby; nelze z nich dosti přesně a podrob ně vyčísti, jaký byl celkový plán obrany křesťanského náboženství. Z toho, co je řečeno ve dvou zlomcích a co o plánu Myšlenek vykládá Pascalův synovec z roku 1670 a Filleau de la Chaise /LXXVIII/ (1672), možno se domnívati, že by Apologie byla obsahovala část psychologickou a část theologickou“ ..
(0196, Myšlenky, př. A.Uhlíř, Praha 21937, str. 136.)
vznik lístku: srpen 2002