Vážím si například Jana Stráského
| docx | pdf | html ◆ rozhovor, česky, vznik: 11. 12. 1997, Bob Fiedler (tazatel)
  • in: Lidové noviny, 1997, s. ? (11. 12.)

SKMBT_C75416112219000

VÁŽÍM SI NAPŘÍKLAD JANA STRÁSKÉHO [1997]


Ladislav Hejdánek (nar. 1927) je profesorem filozofie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.


LN: Jaký vývoj událostí očekáváte v případě, že by Václav Klaus znovu stanul v čele ODS?

V tom případě budou nové volby, a bude to jeho vina.


LN: Volby by zřejmě vyhrál Miloš Zeman...

... pokud neudělá nějaké další blbiny.


LN: Co byste od jeho vlády očekával?

Znám ho ještě ze samizdatových Lidovek. Nepochybuji o tom, že to je vysoce inteligentní člověk. To, co dělá, si vysvětluju tím, že nemá jinou možnost než získávat voliče na komunistické straně. Ale nikdy bych ho nepodezříval, že chce zavést zemi příliš doleva. Nevidím ovšem, že by sociální demokrati ukazovali nějakou novou cestu. Nečekám od nich nic extra dobrého, ale mám za to, že je třeba jim dát příležitost, aby si to zkusili a eventuálně odrovnali sami sebe.


LN: V současné době se uvažuje o příchodu nestraníků do politiky. Přemýšlíte o možnosti stát se politikem?

V žádném případě. Myslím, že člověk, který překonal šedesátku, nemá jít náhle do politiky, pokud nejsou tak mimořádné situace, jako byla před osmi lety.


LN: Může vládní krize zhatit náš vstup do NATO a EU?

Myslím, že ne. NATO i EU mají samy zájem o náš vstup. Pokud se cukají, je to jen taktika, protože nás chtějí tlačit, jak to nejvíc jde. Je známo, co udělaly se Španělskem, Řeckem, Portugalskem a podobně. Nejdřív je vyždímaly, a pak je přijaly. Velké země jako Francie a Velká Británie mají navíc strach, že je ty malé přehlasují. S Němci je to jiné. Ti nás budou podporovat, protože nás tak trochu považují za česky mluvící Němce.


LN: Který náš současný politik má vaše uznání?

Vážím si například Stráského. Dokázal slušně obstát v nejhorších situacích v nejhorších resortech. Je perfektní ouřada, ten by rozhodně měl ve vládě být, ten obstojí všude.


LN: Jsou vedle Jana Stráského další osoby, které byste si uměl představit ve vládě?

Myslím, že Pilip se na ministerstvu financí našel. Kalvoda je také člověk politicky myslící, což se mimochodem ukázalo tím, jak odešel. Důvodem jeho odchodu byla přitom maličkost proti tomu, co se stalo teď. Po mém soudu je to respektabilní člověk.


LN: Jaká je šance, že Josef Lux vyjedná vládu, která by mohla být aspoň nějakou dobu funkční?

Šance není veliká. Ale Havel tím, že Luxe jmenoval, a Lux tím, že jmenování přijal, postavili Klause do situace toho, který to zavinil. Černý Petr je v jeho ruce, a to je strašně důležité. I malá šance se musí politicky zhodnotit tím, že se ukáže, že všichni dobrou vůli mají, ale ten a ten ne.


LN: Máte tipy na úplně nová jména do vlády?

Ani ne. Většinou by to byli moji přátelé, a přátelům bych nic tak zlého nepřál.


Bob Fliedr