Ladislav Hejdánek – Marta Kubišová, Dokument Charty 77 č. 51
| docx | pdf | html ◆ dokument Charty 77, česky, vznik: 16. 5. 1978
  • in: Charta 77: Dokumenty 1977–1989. Svazek 1, Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 2007, str. 133–134

D51 1978

1978, 16. květen, Praha. – Sdělení o policejních zákrocích proti volnému pohybu signatářů Charty a o nepřípustném vměšování do jejich soukromého života.

V těchto dnech došlo ze strany státních orgá­nů opět k zákroku vůči mluvčím Charty 77 a dal­ším stoupencům tohoto hnutí, o kterém chce­me informovat touto cestou veřejnost. Signatář Charty 77, spisovatel Jiří Hanzelka, pozval na nedě­li několik svých přátel – rovněž signatářů Char­ty 77 – do svého bytu na přátelské setkání.

Den před tímto setkáním jej však navštívili dva důstojníci StB, kteří se představili jmény Říha a Moravec, a sdělili mu, že StB o jeho za­mýšleném setkání je informována a nepřeje si, aby k němu došlo. Vyzvali proto J. Hanzelku, aby setkání odvolal, a hrozili, že každou schůzku stejně zmaří a nikoho nevpustí dovnitř. Svoji hrozbu splnili a následující den obklíčilo dům J. Hanzelky větší množství uniformovaných a neuniformovaných příslušníků SNB.

Současně navštívili mluvčí Charty 77 Mar­tu Kubišo vou a Ladislava Hejdánka v jejich bytech a pod pohrůžkou zatčení jim zakázali odchá­zet z bytu.

Stejně postupovali u dalšího signatáře Char­ty 77 – ing. Petra Uhla.’

Spisovatele Václava Havla týž den zadrželi a předvedli k výslechu, kde ho varovali, aby se s přáteli nescházel ani na žádném jiném místě.

Mluvčímu Charty 77 doc. dr. Jaroslavu Šabatovi bylo znemožněno v uvedený den opustit Brno a přijet do Prahy.

Postup orgánů SNB považujeme za vážné porušo­vání základních občanských práv a svobod a ne­přípustné vměšování do osobního života občanů, a to navíc i v jejich soukromých záležitostech, jako byla v tomto případě přátelská návštěva ane­bo v nedávné době obdobné zásahy – zabránění řadě lidí v účasti na pohřbu prof. J. Patočky, na plesu železničářů atp.

Považujeme proto za svou povinnost poukázat na skutečnost, že postupem orgánů SNB jsme nejen zbavováni základních občanských práv na osobní svobodu a soukromí, ale policejní moci je umožněno beztrestně se dopouštět jednání, které platný trestní zákon kvalifi kuje v ustanovení § 231 jako trestné činy omezování osobní svobody a zneužívání pravomoci veřejné­ho činitele.

Marta Kubišová, dr. Ladislav Hejdánek

mluvčí Charty 77

^ čsds, sb. Charta 77. – strojopis, průpis.

  1. Srv. Písemné vyjádření Petra Uhla. In: Informace o Chartě 77, roč. 2 (1978), č. 7, s. 12.

Plné znění: In: Informace o Chartě 77, roč. 2 (1978), č. 7,

s. 2 • Charta 77. Rok 1978. Samizdatový sborník, s. 43.