Ladislav Hejdánek – Marta Kubišová – Jaroslav Šabata, Dokument Charty 77 č. 59
| docx | pdf | html ◆ dokument Charty 77, česky, vznik: 18. 7. 1978
  • in: Charta 77: Dokumenty 1977–1989. Svazek 1, Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 2007, str. 158–159

D59 1978

1978, 18. červenec, Praha. – Otevřený dopis Charty 77 a VONS matce a manželce Anatolije Ščaranského a manželce Alexandra Ginzburga, odsouzených obránců lidských práv v Sovětském svazu.

Vážené paní,

s napětím jsme sledovali průběh soudních proce­sů s Alexandrem Ginzburgem a Anatolijem Ščaranským’ – sovětskými obránci lidských práv – a jsme krajně rozhořčeni jejich výsledky. Naše rozhořčení je o to větší, že současně s inscenací těchto procesů byl jiný sovětský občan, který se v hnutí za lidská práva neangažoval, odsouzen k trestu smrti.

Již u příležitosti odsouzení Jurije Orlova, Zviada Gamsachurdii a Maraba Kostava2 jsme uved­li, že tito sovětští občané sledují stejné cíle jako Charta 77: dodržování lidských práv a demokra­tických svobod, které se státní orgány zavázaly respektovat. Varovali jsme před inscenováním dalších procesů, jmenovitě s Alexandrem Ginzburgem a Anatolijem Ščaranským; takové pro­cesy se bezprostředně dotýkají všech lidí a tedy i nás, ať už jsou zaměřeny proti obráncům lid­ských práv v Československu nebo kdekoli v za­hraničí.

Jsme přesvědčeni, že mezinárodní solidari­ta s oběťmi zvůle mocenských orgánů přispěje k osvobození sovětských obránců lidských práv. Během procesů jsme mysleli i na Vás a doufali jsme, že nevídaný rozmach této solidarity, účast milionů lidí z celého světa, kteří byli v duchu s Vámi a s Vašimi příbuznými, je světlým bodem a nadějí v utrpení, které prožíváte. Byli bychom rádi, kdyby Alexander Ginzburg a Anatolij Ščaranskij mohli být informováni o tom, že i v Čes­koslovensku mají četné přátele.

Jako obránci lidských práv, působící v občan­ské iniciativě Charta 77, apelujeme na podobné občanské iniciativy a také na zájmová a politic­ká seskupení, na věřící, náboženské, humanit­ní a svobodomyslné společenství ve světě, která usilují o demokracii a o práva pro nejširší vrst­vy obyvatelstva, aby podle svých možností pod­nikly účinné akce vedoucí k osvobození Anatolije Ščaranského a Alexandra Ginzburga, Jurije Orlova, Viktorase Piatkuse a dalších sovětských obránců lidských práv.

Přejeme si, vážené paní, abychom mohli brzy se spolu s Vámi radovat z propuštění Vašich blíz­kých.

dr. Ladislav Hejdánek, Marta Kubišová, dr. Jaroslav Šabata mluvčí Charty 77

^ informace o Chartě 77, roč. 1 (1978), č. 10, s. 12.

1 Anatolij Ščaranskij, narozený 1948 v Sovětském svazu, byl pro svou disidentskou aktivitu v roce 1977 zatčen a v roce 1978 odsouzen na 13 let odnětí svobody. V důsled­ku světové kampaně za jeho propuštění byl roku 1986 amnestován a emigroval do Izraele. Alexandr Ginzburg, narozený 1936, napsal Bílou knihu o případu Siňavského a Daniela. Odsouzen roku 1968 na 5 let, propuštěn 1972. Spolupracovník A. Solženicyna. Znovu souzen roku 1978.

2 Dokument u příležitosti odsouzení Jurije Orlova, Zviada Gamsachurdii a Maraba Kostava se nepodařilo nalézt a není ani zaznamenán v anotovaném seznamu doku­mentů v knize Charta 77 1977-1989. O vězněných obrán­cích lidských práv ve východní Evropě viz Společný do­pis obráncům lidských práv ve východní Evropě v D63 (srpen 1978).