Dokument Charty 77 č. 62
| docx | pdf | html ◆ dokument Charty 77, česky, vznik: 27. 7. 1978
  • in: Charta 77: Dokumenty 1977–1989. Svazek 1, Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 2007, str. 160–161

D62 1978

1978, 27. červenec,1 Krkonoše. – Společné prohlášení Charty 77 a polského Výboru společenské sebeobrany (KSS-KOR) k 10. výročí vojenské intervence v Československu.

Uplynulo deset let ode dne, kdy vojska pěti zemí Varšavské smlouvy obsadila Československo, aby potlačila hnutí jeho lidu za svobodu. K demokra­tizačnímu procesu, který byl tehdy v Českoslo­vensku přerušen, se upínaly naděje celé demo­kratické Evropy jako k pokusu založit společnost na skutečně humanistických hodnotách a vytvo­řit tak alternativu k totalitnímu systému. V tom­též roce bylo mocensky potlačeno demokratické hnutí polské inteligence. Uplynulých 10 let jas­ně prokázalo – navzdory všem tvrzením zastánců protidemokratického zřízení a národní nesuverenity – životnost myšlenek Pražského jara a de­mokratických hnutí polské společnosti. Za věr­nost těmto myšlenkám ovšem zaplatilo a platí mnoho našich spoluobčanů vysokou cenu: vy­řazením z veřejného života, ztrátou zaměstná­ní, ztrátou osobní svobody a někdy i ztrátou ži­vota. Trvalé pronásledování je údělem i mnoha našich přátel v SSSR a v jiných zemích, kteří bo­jují a trpí za tytéž cíle. Ve dnech desátého výro­čí událostí roku osmašedesátého, sbratřeni sna­hou prosazovat pravdu, lidská a občanská práva, demokracii, sociální spravedlnost a národní ne­závislost, vyhlašujeme svou společnou vůli za­chovat věrnost těmto ideálům a jednat v jejich duchu. Nezadatelná lidská důstojnost jako hod­nota, která dává smysl životu jednotlivců i náro­dů, je dnes víc než kdy jindy osou všech našich úvah o budoucnosti a východiskem všech našich nadějí. Z této naděje vyplývá i hluboký pocit so­lidarity s mnoha přáteli ve světě, kteří se zasa­zují o stejné ideály.

Výbor společenské sebeobrany (KSS-KOR) Charta 77

^ čsds, sb. Charta 77. – strojopis, průpis.

1 Dokument nebyl z bezpečnostních důvodů datován ani signován. Datum první schůzky KSS-KOR a Chart y 77 se podařilo zjistit dík Ottě Bednářové, která uchovala účtenku s datem 27. 7. 1978 z parkoviště v Peci pod Sněž­kou, odkud šel její syn Jiří Bednář na setkání u kiosku naproti Obří boudě na Cestě čs.-polského přátelství. Na dokument se vztahovalo informační embargo do polo­viny srpna. Text dokumentu vysílalo Rádio Svobodná Evropa 16. srpna, J. Hargriftová v BBC referovala o se­tkání Charty 77 a KSS-KOR 18. srpna. V tisku, např. ve Frankfurter Allgemeine Zeitung, vyšlo společné pro­hlášení 16. srpna s datem srpen 1978.

Na možnost využít k setkáním s polskými disiden­ty tzv. Cesty čs.-polského přátelství upozornila Anna Šabatová v únoru 1978, kdy spolu s Petrem Uhlem na­vštívili Václava Havla na Hrádečku . Kontakty s Ada­mem Michnikem pak zprostředkoval slovenský student FAMU Tomáš Petřivý. Setkání 27. 7. se zúčastnili Jiří Bed­nář, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Marta Kubišo­vá, Tomáš Petřivý, Petr Uhl a z polské strany Jacek Kuroň a Adam Michnik. Kromě společného prohlášení k 10. výročí 21. srpna 1968 byl na setkání prodiskutován spo­lečný dopis obráncům lidských práv, tzv. Poselství soli­darity, který byl dán po schůzce k podpisu řadě dalších českých a polských přátel, kteří se krkonošského setkání nezúčastnili. (Viz následující dokument D63.)

Dokumentu chybí formální náležitost – podpisy tří mluvčích Charty 77. Vzhledem k tomu, že mezi účast­níky setkání byli dva z mluvčích a prohlášení z násle­dující schůzky se výslovně hlásilo k výsledkům první schůzky (viz D66), lze tento text považovat za doku­ment Charty 77.

Plné znění: In: Charta 77. Rok 1978. Samizdatový sborník, s. 74 • Nový domov, roč. 29 (1978), č. 19, s. 3 • Listy, roč. 8 (1978), č. 6, s. 8 • Informační materiály č. 31 (prosinec 1978), s. 7 • Svědectví, roč. 14 (1978), č. 57, s. 7-8 • Skilling, H. G.: Charter 77 and Human Rights in Czechoslovakia. Londýn 1981 • Studie, 1978, č. 60, s. 476.